Severná Kórea, verzus USA

13. októbra 2013, torpedo, Nezaradené

Pár týždňov sa o KĽDR nikde nič ani riadkom nespomenulo. Dôležitejšia pre spojené štáty bola Sýria, hlavne amerických vojenských predstaviteľov …. No teraz sa média znovu obracajú k Severnej Kórei, ktorá opäť zopakovala hrozbu spojeným štátom

Ilustračné foto. Autor: SITA, AP

Ilustračné foto.
Autor: SITA, AP

 svojou „totálnou vojnou“, keď Američania a Japonci neukončia svoje vojenské manévre s Južnou Kóreou a neprestanú s „jadrovým vydieraním“.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/295943/

Terajší vládca krajiny Kim Čong-un, vyhlásil, že Washington musí skončiť so svojou nepriateľskou politikou voči Severnej Kórei, ak chce aby bol mier na Kórejskom polostrove, ale aj na „americkej pôde“. Vo svojom komuniké ešte dodal, že „Spojené štáty musia vedieť, že odpovieme na provokácie odvetnými údermi a že v konečnej konfrontácii s USA to povedie k totálnej vojne“.  (Pchjongjang tak reagoval na presun amerických vojenských plavidiel, vrátane jednej lietadlovej lode, do juhokórejského prístavu, kde sa vo štvrtok majú začať spoločné manévre).

Nejdem posudzovať, ktorá z tých dvoch strán má pravdu, tá je podľa mňa niekde uprostred. Mám však v živej pamäti udalosti z minulého storočia, ako aj nás, čiže občanov vtedajšieho Československa takmer denne naši čelní predstavitelia kŕmili prehláseniami, že zo strany imperialistov nám hrozí III. svetová vojna. (Dôvodom bolo zničenie komunizmu!). A presne to isté sa teraz deje voči KĽDR.

Takže pre vodcu Severnej Kórei nie je nič jednoduchšie ako pred obyvateľmi svojej krajiny vystupovať s prehláseniami, že USA a Japonsko počas tých vojenských manévrov plánujú spraviť jadrový útok na ich strategické ciele (územie).

Neviem či práve tie embarga spojených štátov dostali Severnú Kóreu tam kde je, ale nedávno som videl dokumentárny film – tuším britskej spoločnosti – v ktorom sa jej reportéri vydávali za turistov putujúcich krajinou, ale pritom tajne skrytou kamerou natáčali život kórejských občanov v ich krajine.

To, čo sa tam deje, tak to naozaj neprajem zažiť nikomu. Podľa autentických záberov sa tam ľudia už pomaly boja nad niečím ešte aj usmiať, lebo tá diktatúra, aká tam funguje, tak taká snáď nebola ani v Čine pred tými 40 – 50 rokmi. Takmer na každom kroku a v každej uličke sú po krajine rozostavaní policajti a vojaci. Občania sa nemôžu voľne pohybovať, kde sa im zachce! Tí britskí reportéri si to schválne vyskúšali a nemali žiadnu šancu aby sa dostali niekam ďalej za tie hliadky. Mne to pripadalo tak, že v uličke pred ktorou stal vojak alebo policajt, (ktorý nedovolil nikomu cez ňu prejsť), že v každej uličke sa vyrábali, resp. vyrábajú nejaké zbrane alebo niečo podobné, keď to tak prísne strážili.

No v akom strachu tam ľudia žijú, tak o tom sme sa mohli všetci presvedčiť, vtedy keď na televíznych obrazovkách ukazovali pohreb ich bývalého vodcu, a všetci prítomní občania počas sprievodu s jeho telesnými pozostatkami museli povinne plakať! Bolo to také očividné, že sa to naozaj nedalo prehliadnuť, veľmi dobre si však uvedomovali, že inú možnosť ani nemajú. :-(((