Politici si s našou krajinou zahrali ruskú ruletu a už takmer niet oblasti, ktorú by ešte mohli vytunelovať a prípadne v ich vlastný prospech niečo „veľmi dobré presmerovať zahraničnému kapitálu“.
Čo na tom, že to my bežní občania pocítime hlavne na svojich „peňaženkách“? Hlavná vec, že sa budú mať dobré naši politici no nie? Veď my sme takí dobroprajní, že hoci sami nebudeme mať, čo do úst vložiť, tak na našich milých a vážených politikov nedáme dopustiť, aby aspoň na niekoľko mesiacov pocítili ako sa žije v podmienkach, ktoré nám oni predostreli po roku 1989 (veď oni také niečo nerobia zo svojho vlastného rozhodnutia, že?!). Ich k tomu tlačí Brusel a hlavne EÚ. :-))
Takže zdroje sa nám pomaličky, potichučky vyprázdnili, ropu a diamantové bane u nás pravdepodobne nemáme, a tak nám idú siahnuť na to najcennejšie – na pitnú vodu – a štát už potichu pripravuje zákon, ktorý umožní kšefty s vodou!
Podľa smerníc EÚ „sa voda nepovažuje za komerčný výrobok ako iné výrobky, skôr iba ako dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým“. A práve na tú smernicu sa organizátori verejnej výzvy odvolávajú a kritizujú novelu vodného zákona ministerstva životného prostredia, „ktorá má umožniť obchodovanie s vodou a jej jednostranný vývoz do zahraničia, a to v obrovskom množstve. Ministerstvo sa však bráni tým, že ňou sleduje iba ochranu našich vodných zdrojov a ide o čisto preventívne opatrenie.“
Zdroje: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/251503-voda-bude-strategickou-surovinou/ a http://www.zoznam.sk/ – okrem iného uvádzajú aj toto: „Podľa organizátorov ministerstvo tvrdí, že do zákona vkladá prísne požiadavky, ktoré by mali biznisu s vodou zabrániť, ale táto argumentácia je vraj zavádzajúca. Ak by ministerstvo postupovalo podľa európskych smerníc, malo by najskôr vypracovať osobitný program na odber vody, ktorá by sa ako obchodná komodita vyvážala do zahraničia. Takýto program však musí prejsť strategickým posudzovaním a musí byť súčasťou plánov manažmentu povodí.“
Záverom už len dodávam, že aktivistov k zrušeniu, prípadne úprave novely vodného zákona proti vývozu vody do zahraničia podporilo viac ako 1 600 ľudí, ale ich požiadavku ministerstvo arogantne odmietlo… „organizátorka výzvy Elena Fatulová sa v reakcii na stanovisko ministerstva naďalej odvoláva na rámcovú dohodu EÚ, ktorá považuje vodu za naše dedičstvo a nie tovar. Podľa nej označenie vody za strategickú surovinu je divný spôsob, ktorým sa ministerstvo snaží otvoriť cestu vývozu.“
Johann. Pre mna je demokracia len oiep. ...
Tie PET fľaše už mohli byť aspoň ...
"v prípade, že ich bude viac ...
Ale, všetko záleží od nás, či ...
co si si vystrngal to mas:-) ...
Celá debata | RSS tejto debaty