Založ si blog

Aj medzi rómskymi deťmi sú ešte také, ktoré vedia, čo a ako sa patrí. . .

Napriek tomu, že takmer denne pribúdajú prípady pri ktorých mladiství Rómovia okrádajú, ale aj fyzický napádajú hlavne starých a bezvládnych ľudí, tak v tomto etniku sú aj takí, ktorí skutočne a naozaj vedia ako sa majú správať v civilizovanej spoločnosti….

Zachránili mladého drozda pred dehydráciou

Zachránili mladého drozda pred dehydratáciou

Dnes napoludnie – konkrétne o 12:15 som sa vybral na prechádzku so svojim psom, hneď ako som vyšiel z nášho vežiaku, tak oproti som zaregistroval troch malých Rómov, ktorí pod jedným z našich stromov v parku čupiac niečo obdivovali v tráve. Zo zvedavosti som k nim podišiel a hneď som pochopil o čo v danom prípade ide. V tráve sedel mladý drozd, ktorý sa predčasne rozhodol opustiť rodinné hniezdo, ale jeho letecké schopnosti boli príliš slabé.

Chlapci už medzi tým doniesli mladému drozdovi čerstvú vodu, ktorú mu naliali do maličkej mystičky a ten najmenší z nich sa dokonca pokúšal nakŕmiť ho malou kôrkou chleba. Chlapcov som za ich humánny čin pochválil a zároveň som im začal vysvetľovať ako by mali pri jeho záchrane ďalej postupovať. Názorne som im predviedol, že by ho nemali zbytočne ohmatávať rukami lebo ho jeho matka môže odvrhnúť ak na ňom zacíti ľudský pach a potom som im povedal, že by bolo dobre nakŕmiť ho nejakým hmyzom, napr. dážďovkami alebo chytenými muchami. Prostredný z nich, ktorý mimochodom má aj veľmi dobrý prospech na vysvedčení mi povedal, že už mu dali zopár mravcov, ktoré nachytali v blízkosti stromu.

Drozda počastovali čerstvou vodou a nakŕmili ho kôrkou chleba, ale chytili preňho aj niekoľko mravcov

Drozda počastovali čerstvou vodou a nakŕmili ho kôrkou chleba, ale chytili preňho aj niekoľko mravcov

Potom som im začal vysvetľovať, že najlepšie by bolo dať ho na niektorý z konárov stromu, aby si tam preňho prišli jeho rodičia, no pri odchode ma napadlo, že po sídlisku sa potulujú aj nejaké mačky a tak som chlapcom túto správu spomenul, no zároveň som sa pokúsil malého drozda opatrne pod bruškom nasunúť na moju dlaň a keď mi už sedel na dlani, tak som ho položil na konár stromu a chlapcom som pripomenul, že ak tam dlhšie zotrvajú a on by náhodou z toho konára spadol, tak nech ho potom znovu zodvihnú a nech ho dajú hoci aj na iný strom s hrubšími konármi z ktorého by už nemal spadnúť. No sotva som to dopovedal – malý drozd sa odrazil od konára rozprestrel krídla a odletel ku vzdialenému parkovisku (zhruba 30 metrov) na ďalší strom.

Takže drozdovi v tejto dnešnej a veľkej horúčave voda od mladých rómskych chlapcov určite pomohla.

Detailný záber na vyčerpaného drozdíka

Detailný záber na vyčerpaného drozdíka

Pri odchode som chlapcom prisľúbil, že po prázdninách vyzdvihnem ich humánny čin pred všetkými učiteľmi a žiakmi v našej základnej škole, (ktorú dvaja z nich poctivo navštevujú, ten najmenší z nich má totiž len niečo cez 4 roky).

Možno sa nájdu aj takí, čo povedia – je tam toho – jeden drozd hore dole, ale všetci dobré vieme ako nám ľuďom vtáci pomáhajú konzumáciou hmyzu a tým nás zbavujú najmä tých otravných múch a komárov. Ak by vtákov nebolo, tak aj náš život by nebol v spoločnosti tých otravných tvorov až taký príjemný, a určite by sme boli nútení používať väčšie množstvá chemických postrekov na ich vyhubenie.

P.S.

Dvaja z týchto rómskych chlapcov zhodou okolnosti bývajú v našom vežiaku a ten najväčší z tých troch je pravdepodobne ich bratranec alebo niečo v tom zmysle a teraz cez prázdniny ich takmer denne navštevuje. Môžem potvrdiť, že celá rodina tých malých bratov býva v našom vežiaku od samého začiatku vyše 30 rokov a napriek tomu, že žijú v skromných pomeroch lebo dohromady je ich v tom byte 11, tak napriek tomu všetci sa správajú veľmi slušne a žiaľ je dosť takých majoritných rodín, ktoré by si z nich mohli brať príklad, ako sa majú správať v spoločnosti.

 

Zipsovanie v cestnej doprave? !

21.10.2017

Neviem ako ostatní vodiči, ale priznám sa, že s týmto pomenovaním takejto prekážky na ceste sa stretávam prvýkrát a musím podotknúť, že za to môžem „poďakovať“ primátorovi mesta viac »

Zabudol vôl, že teľaťom bol!

19.04.2016

Neuveriteľné ako sa vie človek rýchlo zmeniť. Konkrétne mám na mysli nášho starostu pána A. H. na sídlisku KVP v KE. Pred pár rokmi tento pán, keď kandidoval na poslanca mestskej časti, viac »

Občania KVP, čakáte až vypúkne hromadná epidémia? !

28.12.2014

Neprispôsobiví asociáli z Lunika IX a bezdomovci sa dennodenne prehrabávajú v kontajneroch s odpadkami na sídlisku KVP a javí sa to tak ako by to bola normálna vec, ako keby to občanom a kompetentným viac »

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

Peter Pellegrini

Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný

15.12.2018 20:35

Premiér to povedal v diskusnej relácii a vyjadril sa aj k výberu prezidentského kandidáta strany Smer.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 257294x
Priemerná čítanosť článkov: 2924x

Autor blogu

Kategórie