Založ si blog

Náš otec by takú skazu určite neprežil

V článku „Odborníci“ na rómsky problém – a teraz mi raďte?! – Publikovanom: 21. Mája 2013 som hneď v úvode položil otázku: Mám nechať bývať mladú rómsku rodinu v našom rodnom dome v hladovej obci pod Vihorlatom?017                                                                                                                                                 

Link na článok: http://kormidlo.blog.pravda.sk/2013/05/21/%E2%80%9Eodbornici%E2%80%9C-na-romsky-problem-%E2%80%93-a-teraz-mi-radte/

– v článku okrem iného opisujem aj to, ako náš otec v 60tých rokoch minulého storočia vlastnými rukami krvopotne staval náš rodinný dom.

20. mája 2013 som odcestoval do mojej rodnej obce, aby som pokosil trávu v záhrade nášho rodného domu, tráva tam už narástla vyše pása a bol najvyšší čas ju pokosiť….

Pri práci ma oslovil tamojší sused (22 ročný Róm), či mi nemá prísť pomôcť kosiť? Samozrejme, že som súhlasil, veď každá ruka je dobrá, najmä ak som to chcel do večera stihnúť. No tá jeho ochota nebola len tak pre nič za nič, akože z dobrých susedských vzťahov…, totiž  zisťoval, či by bolo možné aby  náš dom prenajal, aby v ňom mohol  bývať so svojou rodinou? Odvetil som mu: že, žiadny problém v tom nevidím, veď budem rád, tak aspoň dom úplne ne-schátra lebo bude obývaný. (Mladý mi vysvetlil aj to, kvôli čomu je nútený odísť bývať od svojich príbuzných).021

Rodina tohto mladého Róma býva aj s ďalšími svojimi príbuznými v domčeku z Baťových čias, ktorý má dve izby a malú kuchynku a momentálne sa tam tlačia jedenásti ľudia – z toho je 6 deti.020018                                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

019

Pointa: Ten mladý Róm je nezamestnaný, jeho rodina žije iba z mesačnej podpory 150 Eur (a ako mi tvrdil, že iba občas sa mu podarí zamestnať niekde, ale zakaždým len na pár dní), no napriek tomu som mu povedal, že za prenájom by mi musel platiť mesačne 100 Eur  a pochopiteľne elektrárňam by tiež musel platiť za spotrebovanú elektrinu. (Veľmi dobre viem, že ak by som im umožnil v našom dome bývať zadarmo, tak nakoniec by to mohlo dopadnúť tak, ako je tomu napr. v prípade u p. Dobrovodského v Malackách…). Cestou späť do Košíc mi však vŕtalo hlavou, že keď sa rozhodnem dať dom do prenájmu Rómom, že čo sa stane, ak mi z nejakého dôvodu prestanú platiť za prenájom?

S bratmi som sa poradil a tí ma prehovorili, aby som Rómom dom do prenájmu nedával…

Po dlhšej dobe som sa včera znovu vybral do mojej rodnej obce. Bolo krásne jesenné počasie a tak som sa rozhodol, že pôjdem trošku obriadiť spoločný hrob našich rodičov.001

Sotva som však zaparkoval na dvore nášho rodinného domu, hneď nato ma ten mladý Róm oslovil, či som sa už rozhodol dať mu dom do prenájmu? Tak som ho pozval spolu s jeho  manželkou, aby si prišli pozrieť dom najmä zvnútra, lebo od mája náš dom očividne utrpel nejakú seizmickú ranu a na jeho obvodových stenách pribudli ďalšie a veľmi výrazné praskliny…. (Pritom obvodové múry domu majú hrúbku 50 centimetrov).

Detailnejší záber do rohu pod stropom

Detailnejší záber do rohu pod stropom


Detailnejší záber do rohu pod stropom

Detailnejší záber do rohu pod stropom


Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013 - vo vnútri domu...

Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013 – vo vnútri domu…


Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013 - vo vnútri domu...

Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013 – vo vnútri domu…


Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013

Tieto praskliny na dome pribudli od mája 2013


Spodná časť pod vetracím okienkom

Spodná časť pod vetracím okienkom

 

Prasklina na severn. stene je už vyše 12 rokov....

Prasklina na severn. stene je už vyše 12 rokov….


Spodná časť sever. steny.

Spodná časť sever. steny.


Prasklina na stene zo západnej strany

Prasklina na stene zo severnej strany


Predná časť domu, východná strana

Predná časť domu, východná strana


Spodná časť pod vetracím okienkom

Spodná časť pod vetracím okienkom

Mladej rómskej rodine som vysvetlil, že zostať bývať v tomto dome za tohto stavu by bola hotová samovražda, no oni napriek tomu mi tvrdili, že im to nevadí a prehovárali ma, aby som im dom do prenájmu dal. (Veľmi dobre ich chápem, veď v tom malom domčeku v ktorom teraz žijú a k tomu s toľkými rodinnými príslušníkmi, tak to naozaj nemajú ľahké, ale pri triezvom zvažovaní mi hádam každý dá za pravdu, že ak by sa ten dom na nich nedajbože zrútil, tak ja, ako majiteľ domu by som sa z toho určite len tak ľahko nevylízal…..    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zipsovanie v cestnej doprave? !

21.10.2017

Neviem ako ostatní vodiči, ale priznám sa, že s týmto pomenovaním takejto prekážky na ceste sa stretávam prvýkrát a musím podotknúť, že za to môžem „poďakovať“ primátorovi mesta viac »

Zabudol vôl, že teľaťom bol!

19.04.2016

Neuveriteľné ako sa vie človek rýchlo zmeniť. Konkrétne mám na mysli nášho starostu pána A. H. na sídlisku KVP v KE. Pred pár rokmi tento pán, keď kandidoval na poslanca mestskej časti, viac »

Občania KVP, čakáte až vypúkne hromadná epidémia? !

28.12.2014

Neprispôsobiví asociáli z Lunika IX a bezdomovci sa dennodenne prehrabávajú v kontajneroch s odpadkami na sídlisku KVP a javí sa to tak ako by to bola normálna vec, ako keby to občanom a kompetentným viac »

Taliansko Janov most zrútenie

Nový most v Janove by mal byť postavený do roka

15.12.2018 21:58

Náklady na demoláciu zrúteného Morandiho mosta a očistenie miesta sa odhadujú na 19 miliónov eur.

pieštany, pochod čertov, maska, krampus

V Piešťanoch sa uskutočnil druhý ročník pochodu čertov

15.12.2018 21:10

Ide o jediný pochod čertov na slovenskom území.

Žilina, diaľnica

Štát bude mať za čo stavať, na dopravu získal z eurofondov takmer miliardu

15.12.2018 21:00

NDS zazmluvnila v roku 2018 z eurofondov z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra projekty v sume 936,9 milióna eur.

Peter Pellegrini

Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný

15.12.2018 20:35

Premiér to povedal v diskusnej relácii a vyjadril sa aj k výberu prezidentského kandidáta strany Smer.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 88
Celková čítanosť: 257280x
Priemerná čítanosť článkov: 2924x

Autor blogu

Kategórie